Clubhouse Nasıl Kullanılır ?

Instagram, Facebook ve Twitter gibi pek çok sosyal medya platformunu geride bırakacak potansiyeliyle tüm dünyada hızla yaygınlaşan Clubhouse, son zamanlarda yoğun talep görüyor. Klasik sosyal ağlardan sıkılan ve farklı bir kullanım deneyimi arayışında olanlar için Clubhouse sosyal ağı son derece ideal bir alternatif oluşturuyor. Üstelik diğer tüm sosyal ağlardan farklı bir kullanım yapısına sahip olması da yeni bir heyecan ve yeni bir deneyim sağlıyor. Kullanıcıların fotoğraf ve video gibi içerik paylaşımları gerçekleştirdiği bir platform yerine kullanıcıların özel sohbet odalarında sesle iletişim kurabildiği bir sosyal ağ deneyimi sunuyor. Bu çok farklı yapısı nedeniyle de Clubhouse nasıl kullanılır? Sorusu son zamanların en çok araştırılan konularından birisi konumunda bulunuyor.

Gereksiz kalabalığın olduğu, sürekli kendisini tekrar eden cinste paylaşımların olduğu günümüzün en çok kullanıcıya sahip sosyal mecraları artık kullanıcıların sıkılmasına neden oluyor. İşte bu noktada son derece sıra dışı yapısıyla piyasaya sürülen ve kısa sürede yüksek popülarite yakalayan Clubhouse sosyal ağı, önemli bir alternatif oluşturuyor. Clubhouse üzerinde kullanıcılar video, fotoğraf veya yazı paylaşımları gerçekleştiremiyor. Bunun yerine kullanıcılar tarafından konu başlıklarına istinaden oluşturulan özel sohbet odalarına sesli etkileşim şeklinde katılım gerçekleştirebiliyor. Clubhouse kullanımı için öncelikli olarak bir Clubhouse hesabı sahibi olunması gerekiyor.

clubhouse nedir nasil kullanilir

Clubhouse Nedir?

Standart sosyal medya platformu sisteminden farklı bir sisteme sahip olan Clubhouse üzerinde kullanıcılar hiçbir şekilde görsel veya yazılı paylaşımlarda bulunamıyor. Bu nedenle de bir ana sayfa akışı bulunmayan bu sosyal ağda, kullanıcılar arasında etkileşim sesli sohbet odaları üzerinden gerçekleştiriliyor. 2020 yılında piyasaya sunulan ve 2021 yılının ilk ayında 10 kat büyüyen Clubhouse sosyal ağı, son zamanlarda sosyal medya kullanıcılarının en fazla talep gösterdiği sosyal ağı konumunda yer alıyor.

Clubhouse sosyal ağını kullanabilmek için mutlaka iOS cihazı sahibi olunması gerekiyor. Çünkü henüz beta sürümüyle kullanıma sunulan Clubhouse mobil uygulaması yalnızca AppStore mağazasında bulunuyor. Ayrıca kayıt olup, hemen uygulamayı kullanmaya başlayabilme imkanı da bulunmuyor. Zira Clubhouse üyeliği için mutlaka mevcut üyelerden Clubhouse davetiye alınmış olması gerekiyor.

Clubhouse Kullanımı Nasıldır?

Clubhouse sosyal ağı beta sürümüyle piyasaya sürüldü. Yani daha geliştirilecek daha pek çok önemli özelliği bulunuyor. Bu nedenle genel kullanıma henüz açılmadı. Ancak kullanıcılar davetiye sistemi üzerinden Clubhouse üyeliklerini gerçekleştirebilmektedir. Clubhouse üyeliğine sahip olabilmek için ise mutlaka mevcut bir Clubhouse üyesinden davetiye alınmış olması gerekmektedir. Son zamanların popüler sosyal ağı Clubhouse’yi kullanmak isteyen kişiler iOS cihaz kullanıyor olması gerekmektedir.

Çok özel bir kullanım deneyim sunuyor. Aslında kullanıcı deneyimi üzerine bir kullanım sunan Clubhouse, Türkiye’de de her geçen gün popüler olmaya başladı. Özellikle kullanıcılar belirli bir konu başlığı altında oluşturulan özel sohbet odasında diğer tüm kullanıcılar ile anlık sesli iletişim gerçekleştirebiliyor. Bu durumda ünlü-ünsüz herkesin bir arada olduğu ve anlık olarak etkileşime girebildiği bir sosyal mecra sunuyor. Bu özelliğiyle de diğer tüm sosyal medya platformlarından tamamen ayrışıyor. Temel yapısı gereğince sosyal ağ sisteminde “katılımcı” bir geleneğin gelişmesine yardımcı oluyor. Özellikle sosyal ağlarda da gerçek anlamıyla “sosyalleşme” kabiliyetinin ve olanağının herkes açısından mümkün olmasını sağlıyor.

Clubhouse Üyelik Nasıl Açılır?

Clubhouse henüz beta sürümünde olan bir sosyal ağdır. Bu yüzden Clubhouse üyeliği almak ve hemen kullanmaya başlamak şu an için herkes açısından mümkün değildir. Standart olarak AppStore mağazasında bulunan Clubhouse mobil uygulaması iOS cihazlara indirilebiliyor. Uygulamanın Google PlayStore mağazasına yani Android cihazlarda kullanıma uygunluğunun da yakın dönemde geleceği bekleniyor.

iOS cihaza indirilen Clubhouse mobil uygulaması üzerinde kullanıcılar kendilerine bir kullanıcı adı belirledikten sonra cep telefonu numarasını vererek, SMS doğrulaması gerçekleştiriyor. Bu SMS doğrulamasını tamamlayan kullanıcılar Clubhouse tarafından sıraya alınıyor. Üyeliklerinin onaylanması ve sıranın kendisine gelmesi ile birlikte aktif olarak Clubhouse üyeliği kullanılmaya başlanabiliyor.

Clubhouse bekleme sırasına girmeden hemen üyeliğini aktif olarak kullanmak, Clubhouse özelliklerini deneyimlemek ve şimdiden Clubhouse takipçi kazanmak için ise bir davetiyeye sahip olunması gerekiyor. Bu davetiyeyi alabilmek için ise bir Clubhouse kullanıcısını tanıyor olmak gerekiyor. Clubhouse davetiye gönderilen kişiler bu davetiye sayesinde Clubhouse üyelik yaptıktan hemen sonra sosyal ağı aktif olarak kullanmaya başlayabiliyor.