Clubhouse Nedir?

Clubhouse, akıllı cihaz ve internet kullanıcılarına kısa bir süre önce sunulan, dünyanın en yeni sosyal medya platformudur. Günümüzün standartlaşmış diğer tüm sosyal medya platformlarından ayrı bir algoritma ve sisteme sahip olan Clubhouse sosyal medya platformu, yenilikçi özellikleriyle dijital dünyanın gündemine oturmayı başardı. 2020 yılında piyasaya sunulan Clubhouse sosyal medya platformunda kullanıcılar şu an için sadece davetiye üzerinden platforma katılım gerçekleştirebiliyor. Platformda her kullanıcı yeni kullanıcıları davet ederek, platforma katılabilmelerine yardımcı oluyor. Ayrıca Clubhouse’nin kullanılabilmesi için davetiye dışında iOS mobil işletim sistemi olan cihazlara yani iPhone kullanıcısı olunması gerekiyor. Çünkü Clubhouse’nin mobil uygulaması şu an için yalnızca AppStore mağazasında bulunuyor. Google PlayStore dijital uygulama mağazası için geliştirilmiş herhangi bir sürümü bulunmuyor.

2020 yılında kullanıcıların beğenisine sunulan bir sosyal medya platformu olmasından mütevellit şu an için “beta” sürümündedir. Son derece farklı bir sosyal mecra kullanımı sağlayan Clubhouse, özellikle Facebook ve Instagram gibi günümüzün en popüler sosyal medya platformlarından tamamen ayrışan kullanım özelliklerine sahiptir. Bu platformda kullanıcılar video veya fotoğraf gibi paylaşımları gerçekleştirerek etkileşim sağlamıyor. Aksine platforma katılım gerçekleştiren her bir kullanıcı birebir etkileşim imkanından faydalanıyor. Yani platform üzerinde yer alan sohbet odaları üzerinden her bir kullanıcı sesli olarak etkileşim sağlayabilme imkanına sahip olabiliyor.

clubhouse nedir

Clubhouse Sosyal Medya Platformu Nedir?

2020 yılında geliştirilen ve kullanıcıları beğenisine sunulan Clubhouse sosyal medya uygulaması Alpha Exploration Co. Tarafından geliştirilmiştir. Şirket bu sosyal medya uygulaması ile kullanıcılarına yalnızca davetiye ile kullanılabilen ve sesli sohbet altyapısını taşıyan bir sosyal ağ sunabilmek amacıyla yola çıkmıştır. 2020 yılında piyasaya sunulan Clubhouse’nin piyasa değeri 2020’nin Aralık ayı içerisinde 100 milyon Dolar seviyesinde bulunuyordu. Ancak çok kısa bir süre içerisinde popülaritesini arttırmasıyla birlikte tüm dünyada yoğun şekilde rağbet görmeye başladı. Bu hızlı yaygınlaşması sayesinde de 2021’nin daha Ocak ayı içerisinde 1 milyar Dolar gibi önemli bir sınırı geçmeyi başardı. Sadece 1 aylık periyotta yakaladığı bu önemli değer artışı sosyal ağ kullanıcılarının ilgisini çekmesini de sağlıyor.

Clubhouse sosyal ağı, günümüzde sosyal ağ gelişiminin ulaşacağı nokta olarak kabul ediliyor. Kullanıcılara adeta efor sarf etmeden, eylemsiz bir şekilde sosyal ağda insanlar etkileşim sağlayabilme imkanı sağlıyor. Her kullanıcı tarafından konu başlıklarına göre sohbet odaları oluşturulabiliyor. Bu sohbet odalarında kullanıcılar sesli etkileşim yani sesli sohbet ile birbirleriyle iletişimde bulunabiliyor. Dolayısıyla sosyal ağ denilince akla gelen standart fotoğraf, video veya yazı içeriklerinin paylaşılması gibi bir yaklaşım Clubhouse sosyal ağ üzerinde kesinlikle bulunmuyor.

En önemli özelliklerinin başında hiçbir şekilde kullanıcıların sohbet kanalları üzerinde gerçekleştirdikleri iletişimlere ilişkin olarak “sohbet kaydı” tutulmamasıdır. Böylelikle daha güvenli ve daha “private” yani kişisel bir iletişimi sağlayabilme imkanı sunuyor. Taşıdığı özelliklerinin yanı sıra oluşturduğu ciddi potansiyel nedeniyle kısa vadede dahi oldukça geniş bir kullanım yelpazesine sahip olacağı öngörüsü bulunuyor. Şimdiden bu fırsatı değerlendirerek, Clubhouse takipçi sayısını yükseltmek isteyenler, Clubhouse davetiye arayışında bulunuyor.

Clubhouse Üyelik Nasıl Yapılır?

2021’in hem en yeni hem de en popüler sosyal ağı haline gelen Clubhouse üyelik işlemleri şu an için biraz zorlu durumda bulunuyor. Çünkü geliştirici şirket tarafından sosyal ağın mobil uygulaması yalnızca iOS işletim sistemi olan cihazlar için geliştirilmiş durumdadır. Dolayısıyla sadece iPhone cihazlarından Clubhouse iOS uygulaması ile kullanım gerçekleştirilebiliyor. iOS mobil işletim sistemli cihaz kullanıcıları AppStore üzerinden kolay bir şekilde Clubhouse uygulamasını cihazlarına indirebiliyor.

Clubhouse üyelik işlemleri için kullanıcıların “kullanıcı adı” seçmeleri gerekiyor. Daha sonra üyelik işlemleri sırasında verdiği cep telefonu numarasına gönderilen “SMS Doğrulama Kodu” ile hesap doğrulaması gerçekleştirebiliyor. Bu şekilde üyelik işlemi gerçekleştiren kullanıcılar Clubhouse bekleme listesi arasına alınıyor.

Clubhouse Bekleme Listesine Girmeden Üyelik Nasıl Yapılır?

Clubhouse üyelik işlemleri şu an için davetiye usulüyle gerçekleştirilmektedir. Clubhouse mobil uygulama üzerinden kolay bir şekilde kayıt işlemleri gerçekleştirilebiliyor olsa da hemen sosyal ağ kullanılmaya başlanamıyor. Bu nedenle Clubhouse üyelik daveti alınması gerekiyor. Aktif olarak Clubhouse üyeliği bulunan kullanıcılar tarafından gönderilen üyelik daveti ile yapılan üyelik işlemleri, bekleme listesine girmeden doğrudan sosyal ağ uygulamasını aktif olarak kullanabilme imkanı veriyor.

Clubhouse Davetiye Nasıl Alınır?

Clubhouse sosyal ağ platformunu kullanmak isteyen kullanıcıların öncelikli olarak iOS cihaza sahip olması gerekiyor. Ayrıca Clubhouse’ye üye olmak isteyen kişilerin mutlaka bir Clubhouse kullanıcısı tarafından gönderilecek davetiyeyi alması gerekiyor. Bu nedenle günümüzde sosyal ağa katılmak isteyen kişiler tarafından internet ortamında Clubhouse davetiye satın alma gibi hizmetlere oldukça yoğun şekilde talep gösteriliyor.

Clubhouse Takipçi Nasıl Satın Alınır?

Instagram, Facebook ve Twitter gibi diğer tüm sosyal ağlarda olduğu gibi Clubhouse sosyal ağında da kullanıcılar takipçi kazanabiliyor. Bu nedenle her bir kullanıcı henüz davetiye usulüyle üyelik alan sosyal ağ platformunda takipçi sayısını şimdiden arttırmaya çalışıyor. Daha yeni yaygınlaşmaya başladığı bu dönemde takipçi sayısını arttırarak, güçlü ve kaliteli bir hesaba sahip olabilmek istiyor. Bunun için diğer sosyal ağlar içinde sunulan takipçi paketi hizmetleri doğrultusunda Clubhouse takipçi satın al hizmetleri için yoğun rağbet gösteriyor. Her Clubhouse kullanıcısı tarafından sosyal ağa özel olarak sunulacak takipçi paketleri büyük bir heyecanla bekleniyor.